Naši chemici (07. 03. 2015)

Žáci osmých tříd se na 4 hodiny proměnili v chemiky. Opět jsme navštívili chemické laboratoře zdejší sklářské školy. Téma laboratorních prací - oxidy. Už víme, co je Kippův přístroj, ve kterém se připravují plyny. Viděli jsme přípravu oxidu uhličitého, jeho důkaz a také barevný důkaz oxidu siřičitého. Pozorovali jsme vznik plynů dusíku, zbarvení plamene sloučeninami sodíku a lithia, chemickou sopku. Samostatně jsme pracovali s plynovým kahanem, žíhali jsme, dekantovali, filtrovali… Pracovali jsme se zásadotvornými oxidy – připravili jsme maltu. Zjišťovali kryvost oxidů nejen pro malíře a poslední prací jsme získali oxid železitý. O naší kvalitě práce rozhodl důkaz. Některým dopadl na výbornou!

Laboratoře s námi navštívili 3 žáci deváté třídy, kteří se chystají na okresní kolo chemické olympiády.

Děkujeme paní Janě Žídkové za přípravu laboratorních prací, komentáře, ukázky…
Mgr. Malinová Soňa