Ptačí slet (18. 10. 2012)

Ke společné četbě pohádky se dnes děti nesešly, ale slétly a za veselého štěbetání se usadily na svá pomyslná hnízdečka z polštářků.

Indiánská pohádka O pyšném netopýrovi nás přenesla do ptačí říše. Nejprve jsme si museli vysvětlit význam slova pyšný. Názory se různily. "Pyšný je ten, kdo dělá všechno správně." „Ne, je to veselý a zábavný pán." Až malá nápověda pohádkou Pyšná princezna téměř všem udělala ve věci jasno. Pak už jsme si mohli pohrát. Děti se pomocí barevných šátků a šál proměnily v malé opeřence. Byly tu Vrabcovi, Zvonkovi, Červenkovi, Strakovi, Brhlíkovi, Ledňáčkovi a Kosovi. Děti názorně viděly, jak to dopadá, když se někdo chlubí cizím peřím. A je-li někdo pyšný, že je všemi neoblíbený a nakonec i opuštěný.

Další den se všichni proměnili v malá holátka skrytá ve vajíčku a ta si i potom vodovými barvami a tuší namalovala podle svých představ. V druhé družince si děti vyrobily svého ptačího krále. Ti se slétli na společný strom. Kdo ví, o čem si štěbetali…

V pátek jsme se přesunuli do sousedních Semil, kde jsme si na výstavě prohlédli pestrobarevné krasavce z celého světa. Nechyběla ani tradiční tombola s překvapením. Naše skrývané obavy z toho, jestli někdo z našich dětí náhodou nevyhraje nějakého exotického ptáčka a nebo chlupatého mazlíčka – králíčka, se naštěstí nenaplnily. Vše dopadlo dobře a obavami naplnění rodiče si své ratolesti odvedli po výletě domů samotné.