Příběh kapky a workshop (8.A) (21. 11. 2013)

Dne 11. listopadu 2013 jsme se vydali na SUPŠS Železný Brod. Shlédli jsme zde putovní výstavu "Příběh kapky" – ta se týkala našeho významného fyzikálního chemika Jaroslava Heyrovského, který v roce 1959 získal Nobelovu cenu. Touto výstavou nás provedla Ing. Eva Hašková. Děkujeme!

Poté jsme se rozdělili na 4 skupiny, abychom se zúčastnili chemického workshopu, který zajistili mladí fyzikální chemici z ÚFCH J. Heyrovského AV ČR z Prahy pod vedením Ing. Květy Stejskalové, CSc.

Všechny naše skupiny si vyzkoušely 3 různé úlohy ze 4.

1. skupina "stavebníci" – stavěli elektrické obvody, které můžete vidět na fotografiích.
    Dokázali rozsvítit žárovky nebo roztočit vrtuli.
  2. skupina "modeláři" – sestavovali modely chemických sloučenin.
  3. skupina "chemici" – podle pokusů jsme rozpoznali, zda jde o roztok kyselý či zásaditý.
    Naší ochranou byly brýle, rukavice a plášť.
  4. skupina "měřiči" – měřili napětí na multimetru, po sestavení baterie pomocí citronu, rajčete, okurky a jablka.

Pro nás to byl příjemný zážitek a ukázka, že chemie není jen o učení, ale i o zajímavých pokusech.

Třída 8.A