Škola: Orbis pictus prvňáků

Ve dnech 23. a 24. dubna 2015 se na naší škole konala akce Orbis pictus. První třídy si v tento den udělaly výlet na Pěnčín. Autobus nás zavezl do nedaleké vesnice, kde se děti seznámily se sklářskou výrobou tohoto kraje a navštívily kozí a ovčí farmu.
Jako první byla svačina a poté se nás ujal pan průvodce, který nás podle plánku vyslal do pavilonku, kde si děti zhotovily náramek nebo mozaikový obrázek. Zde se hned ukázala trpělivost jednotlivých žáků a smysl pro výtvarné cítění. Brzy se objevovaly první náramky, které budou zdobit zápěstí mnohých maminek. Po zhotovení výrobků nás pan průvodce pěknou pohádkou zasvětil do tajů skleněných korálků. V malém kinosálku jsme zhlédli život a práci na farmě. Následovala ochutnávka sýrů a prohlídka zvířat. V ohradě se pyšnil svým kouzelným vějířem páv a ukazoval se na všechny světové strany.
Po další malé svačině jsme se přepravili na cestu Hamrštici, po které jsme se vydali na zpáteční cestu do Železného Brodu. Jen čas nás tlačil. Jídelna čekala! Naplánované hry jsme museli odložit. Plně nás obklopila jarní příroda a jen vršky krásných Krkonoš se ještě bělely posledními zbytky sněhu. Po cestě nás doprovázely skalky barevných květů, záhony narcisů a pučící stromy. Zanedlouho jsme byli na Dupandě. V Těpeřích a na Chlístově se někteří žáci oddělili a odešli domů. Krátká zastávka nás čekala v kravíně Bzí-rozcestí. Malá telátka byla roztomilá, ale z velkých krav a býků šel respekt. A byl tu Chlístov, kde jsme cestou seběhli na Vrší. Zde se otevřely krásné pohledy na rozlehlá pole a kopce ležící okolo našeho města. Děti nastavily ruku a měly městečko Železný Brod jako na dlani. Řeka Jizera se třpytila do dáli jako nejkrásnější stuha. Ke konci trasy se i únava objevila. V jídelně však po dobrém obědě všichni pookřáli a zbyly jen hezké vzpomínky.
Milena Hlubučková
zveřejněno: 9.květen 2015