Škola: Orbis Pictus pátých tříd

Bylo 1. dubna. Nešel elektrický proud a nebyl to apríl. Páté třídy v akci Orbis Pictus uspořádaly výlet na Černou Studnici...

Autobus nás zavezl na zastávku Dolní Černá Studnice a my všichni v krátké době stáli pod rozhlednou. Po svačině děti po skupinách v doprovodu paní učitelky vystoupaly na rozhlednu. Viditelnost nebyla úplná, ale přesto jsme se dobře orientovali. Rozprostřely se před námi Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory, Český ráj a jejich vyvýšeniny. Shlédli jsme i mnohé vesnice a města. Vysoké smrky byly v úrovni našich očí. Děti si zakoupily pohledy, drobné suvenýry a samozřejmě i nanuky.

Poděkovali jsme majiteli restaurace, který nám umožnil návštěvu rozhledny i přes zavírací den, a vydali se po stopách českých sklářů a léčitelů. Zastavili jsme se u kostela na Krásné, Kettlova "burgu" a muzea. S tímto věhlasným léčitelem byly děti seznámeny v hodinách čtení pověstí i filmem. Z Čížkovic jsme pokračovali Hamršticí k Železnému Brodu.
Během cesty jsme hráli hry: "Kdo mě najde­?", "Schovávačka v terénu". Poznávali jsme přírodniny, orientovali se v terénu. Mnoho druhů jarních bylin a stromů se nám představilo v plné kráse. V Těpeřích jsme udělali kratičkou zastávku v kravíně a pokračovali Chlístovem do našeho cíle. Za chviličku jsme měli Železný Brod jako na dlani. Všichni statečně zdolali poslední sestup do našeho údolí. Trochu unavení, ale plní zážitků jsme se všichni rozešli do svých domovů.
                                                                                                                 M. Hlubučková
zveřejněno: 12.květen 2014