e-mail: zc.inloks-sz@aloksi

Škola: Beseda s Tomášem Lomem a Hanou Bergmannovou Klímovou

Naše škola měla tu čest přivítat Tomáše Loma, jednoho z mála žijících Čechoslováků, který sloužil za druhé světové války v britské RAF, a českou spisovatelku a ilustrátorku Hanu Bergmannovou Klímovou, dceru Ivana Klímy. Žáci 5. -9. tříd si vyslechli příběh opravdového hrdiny, který jim s elánem a velmi příjemným humorem vyprávěl kus ze svého dobrodružného života a s ochotou ukazoval na mapě, kde sloužil a kde se za války pohyboval.

Hned v úvodu nás všechny zaujala slova paní spisovatelky, jeho velmi dobré známé a ochránkyně, která uváděla, že Tom již ve 14 letech jel z Prahy do Paříže a dále do Londýna bez znalosti anglického jazyka. Ten si však osvojil za pouhé 2 měsíce, nastoupil na gymnázium a v 16 letech již odmaturoval. Dále studoval na univerzitě Matfyz. Když mu bylo pouhých 18 let, sám se dobrovolně přihlásil do armády (k letectvu) a to se slovy „Beze mě nemůžete válku vyhrát!“. Tom vyprávěl, že se nejprve učil střílet z kulometu, pak se dostal k československé 311. peruti anglického letectva. Učil se na cvičných letech v období Vánoc roku 1944 a v roce 1945 začal sloužit u pobřežního letectva. Jeho nejdelší operační let uvádí hlídkování mezi Norskem a Islandem za hrozného počasí. Pršelo, byla bouřka. Po návratu se všichni divili, že přežili a že nejsou utopeni v moři. Následoval však rozkaz – sloužit na Bahamách. Prosil, že nechce, marně. Potřebovali přesně někoho tak schopného jako byl právě Tomáš Lom. Dětem přesně popisuje svoji dalekou cestu. Celých 6 dní cestuje lodí do New Yorku, kde byl přezbrojen na tropickou výzbroj. Dále se vydává na Floridu, odtud na Bahamy, kde sloužil do konce války. Na Bahamách se utvořila nová posádka, která se přeškolila na jiný typ letadla, což ukazuje a vysvětluje na přinesených modelech.

Dále vznikl prostor pro otázky žáků.  Ptali se na nejhorší zážitky, na rychlost letadla, nejcennější ocenění, na znalost jazyka a třeba i na nejoblíbenější zbraň. Jako na nejhorší zážitek stařičký 95 let starý pán zavzpomíná na příhodu hořícího letadla, poblíž Skotska, při níž i ohořel. Přibližuje to dětem jako tisíc hořících prskavek, ohňostroj v letadle. O fous zde unikl smrti. Dostalo se mu za to ocenění, převzal medaili za chrabrost.

Anglický jazyk ovládá stále perfektně, dětem recituje kousek z Macbetha, Song of the Witches: „Double, double toil and trouble; Fire burn and caldron bubble…“ Dále je zmíněno, že jednu besedu vedl v anglickém jazyce, a to i bez přípravy.

Na závěr přišla jedna z nejdojemnějších chvil tohoto milého a neskutečně krásného setkání. Tom ukazuje svoje nejcennější ocenění, odznak polního letce. Má ho připnutý na svém saku a povídá o něm, až se tají dech. Býval pozlacený, což už dotyky a léty dávno není.

Děkujeme i za možnost koupě knížky paní Hany Bergmannové Klímové Dobrodružství pana Wellingtona: O klucích, letadlech a letcích RAF. Kniha vznikla za pomoci Toma Loma a díky ní vzniklo jejich přátelství.

Vedení školy velmi děkuje i manželům Chládkovým za zprostředkování besedy.
Michaela Sáblová
zveřejněno: 15.prosinec 2019