Základní škola Železný Brod, Školní 700, příspěvková organizace

Školní 700,
468 22  Železný Brod

tel.: 483 389 063
e-mail: zc.loi@cbjdorblezsz1i
Novinky na e-mail:

Škola: Tělo součástí objektu (5.B)

"Jsme jeho součástí …"

Stačilo najít to "správné" místo a ostatní běželo "jako po drátku". Vytvořit objekt a stát se jeho součástí, zdá se to tak jednoduché. Chce to nápad, šikovné ruce, trochu smyslu pro humor a nadsázku a špetku představivosti. V podstatě je to velice hravé. Ale to se opravdu jenom zdá. Někomu to dalo velkou práci. A jinému to přineslo spoustu zábavy.
zveřejněno: 11.říjen 2013

Škola: O prostoru (6.A, 7.A, 9.A, 9.B)

Hledali odpověď na otázku "Co je pro mě prostor, jak ho vnímám?", někteří slovem, ti nejstarší obrazem. Přesvědčte se sami o tom, jak máme podobné nebo rozdílné představy a jen tak se sami sebe zeptejte: "Jak vnímám prostor?"

 Kluci a holky ze 7.A:

"Prostor je velice veliký a voňavý …" Eliška

"Prostor je mnoho místa, jako třeba lesy, moře … je to něco jako svoboda, svobodné místo, jít tam, kam chceme, za kým chceme, jít za svým snem…" Veronika

"Prostor je pro mě vše …"

"Prostor je tam, kde se cítíme sami, je volný a záleží na každém, jestli je mu příjemný nebo ne." Daniela

"Prostor je vše, co nás obklopuje. Je to část světa, Země – naší planety. Můžeme se zde pohybovat s nějakým omezením a s nějakými pravidly, jinak svobodně. Prostor je například louka nebo les." Adéla

"Prostor je velký epický svět. Jako nějaký velký byt 3+1, kde je všechno." Tomáš

"Prostor mám tam, kde si můžu dělat, co chci, kde se můžu vyřádit."

"Mít prostor je mít dobrý pocit, místo, kde mě nikdo nebuzeruje …"

"Můj prostor je jako můj byt, můj svět …"

"Prostor je pro mě místo, kde není nic nebo je to daleko od sebe."

"Prostor je volnost, tam trávíš čas. Je to příroda."

"Mít prostor je pro mě neskutečný pocit, můžu se vyřádit, nikdo mě neruší. Je v tom radost." Filip

"Prostor je tam, kde je moc místa a kde je samá tráva nebo něco z toho." Dymitriy

 Jak vnímá prostor 6.A:

"Jako vesmír. Místo, kde můžeme být sami."

"Prostor je všechno."

"Prostor je pro mě rock a metal. V něm se cítím silně a skvěle." Filip

zveřejněno: 11.říjen 2013

Škola: Podzimní lavička (5.B)

Je velmi příjemné pozorovat děti, které vytvářejí s radostí. Představuji si, jak by vypadal svět, ve kterém jeho dospělí obyvatelé milují to, co dělají a dělají to, co mají rádi. Myslím, že by to nemohly být špatné věci, ty prostě nejdou dělat s tou dětsky čistou radostí, kdy vám stačí barevná vlna, a vy se stáváte pavouky, kteří tkají a myslí jen na to, co jim vzniká pod rukama. Nebo si představujete barvy, do kterých "oblékáte" lavičku, aby ten její "svetr" byl krásně barevný a lavička se tak stala součástí pestrého podzimního obrazu.

Jana Novotná
zveřejněno: 11.říjen 2013

Škola: Podzimní lavička (9.B)

Možná, že při prohlížení těchto fotografií vás napadne, že se většina z nich vlastně ani tématu netýkají. Ano, máte pravdu, s podzimní lavičkou mají některé velmi málo společného. A přesto jsem je všechny uveřejnila. Hodně totiž vypovídají o autorovi, kterého neprozradím. Výtvarka totiž není jen o kreslení a malování, o barvách a pocitech, ale také o našem vidění světa. Některé přírodní národy prý ani slovo umění neznají, protože "tvoření" považují za samozřejmou součást života každého člověka a každý člověk by tedy podle jejich "vidění světa" byl umělcem, protože každý by přispíval tím, co je mu přirozeně dáno.

Považuji tedy i tyto fotografie za "tvoření" a jejich tvůrce za člověka, který je citlivý, vnímavý, pohotový, který má schopnost zachytit atmosféru chvíle, která se už nedá zopakovat. To není málo.

Jana Novotná
zveřejněno: 11.říjen 2013

Škola: Kde bydlí vítr? (5.A)

"Kde bydlí vítr?"

Kdo to ví? Možná právě někdo z nich, protože věděli "jak na to". Pravděpodobně se osobně znají s vichřicí nebo se někdy zeptali vánku, kde přespávají. A poznáte, pro jaký druh větru je určeno obydlí na fotografiích? Máte možnost vyzkoušet svoji fantazii.

zveřejněno: 11.říjen 2013

Družina: I zvířata mají svátek

Ani letos jsme nezapomněli na naše zvířecí kamarády a 4. října jsme si v družince připomněli Mezinárodní den zvířat. Tento významný den upozorňuje na skutečnost, že i zvířata jsou součástí naší planety, a proto by naše chování k nim mělo být ohleduplné a láskyplné.
zveřejněno: 8.říjen 2013

Škola: 1.A pouští draka

zveřejněno: 7.říjen 2013

Škola: Pracovní činnosti 5.B

zveřejněno: 2.říjen 2013

Družina: Lichožroutí výtvarná dílna

Víte, kdo je to lichožrout? Přece tvor, který sídlí téměř v každé domácnosti. Možná i vám se včera ztratila jedna ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který se živí ponožkami, ale jednu z páru nám vždy nechá. V pondělí 30. září 2013 jsme přijali pozvání paní Mgr. Dany Hudíkové, ředitelky Městské knihovny v Železném Brodě, aby si děti z družinky vyrobily také svého lichožrouta. Děkujeme.
zveřejněno: 1.říjen 2013

Družina: Září v družince

Také jste si všimli, že už je podzim? A tak si v "uplakaných" zářijových dnech děti hrály, malovaly, tvořily, vyráběly.
zveřejněno: 1.říjen 2013

Škola: Výlet 7.B

Jsou tak nedočkaví! Ještě tentýž den po výletu mě někteří bombardovali otázkou,"kdy už dám fotky na face". Týden proletěl, jako když foukne (také tak trochu drsně svěže a rychle), a já nenašla prostor, abych přání splnila. Tak, teď to bude nejen na face, ale i na stránkách školy.  

Byl to vlastně takový výlet "dodatečně". Neuskutečnil se totiž na závěr loňského školního roku, původně měl být vícedenní, ale najednou se v mé hlavě zrodil jiný plán. Pěší a na jeden den. Tečka. Bez diskuze.

Celý týden propršel. A v pátek ráno se vyhouplo slunce nad naše hlavy a už to tak celý den zůstalo, pravé babí léto. Zastřený výhled do dáli, ale spousta zeleně, která pomalu ztrácela svoji původní svěžest, protože právě nadešel ten správný čas, aby se tak stalo. Jak je to jednoduché, bez nějakého úsilí a námahy.

Měla jsem v hlavě určitou představu, ale také mám už zkušenost, že je dobré netrvat vždy na "svém" a nechat věci volně plynout. Důležité pro nás bylo, že máme možnost být spolu jinak než ve škole, vnímat svoje hranice a vidět, jak "to" mají ti druzí. Bylo dovoleno být hluční a rozchechtaní, krajina měla pro nás pochopení. I já jsem viděla a znovu se přesvědčovala o tom, jak to "to" mají oni. Vnímat potřebu běžet zkratkou nebo přes louku, přestože "se to nedělá". Cítila jsem, jaké to pro mě je, když chci držet ta společenská pravidla a uvnitř vědět, že i já bych běžela s nimi. A ještě je pokárat za neuposlechnutí. Nešlo o vážnou záležitost, ale maličkosti a velké věci mají společný základ. V principu nejsou malé a velké věci, tak jako vesmír nezná dobro a zlo, jen zralost a nezralost.

Přeji všem svým milým kolegům, aby našli svobodu dělat věci tak, jak to uvnitř cítí. Vlastně všem lidem.

Děkuji kolegovi Honzovi za to, že s námi ten den vydržel a Zdeňkovi za zviditelnění napsaného slova a fotografií na webu.

Krásný podzim všem.

Jana Novotná

 

zveřejněno: 18.září 2013

Družina: Pavučina přátelství

Známe se dobře? Je nám spolu příjemně? Umíme si pomáhat? Nad tím vším jsme se zamýšleli při tvoření pavučiny přátelství. V kruhu jsme si posílali klubíčko a přitom bylo naším úkolem říci kamarádovi něco hezkého. A tak nám vznikla pavučina, která byla prostředkem seznámení nových a stávajících dětí v družince. 
zveřejněno: 18.září 2013
Strana 4 z 4   Stránky: První Předchozí 1 2 3 4