Základní škola Železný Brod, Školní 700, příspěvková organizace

Školní 700,
468 22  Železný Brod

tel.: 483 389 063
e-mail: zc.loi@cbjdorblezsz1i
Novinky na e-mail:

Škola: Podzimní lavička (9.B)

Možná, že při prohlížení těchto fotografií vás napadne, že se většina z nich vlastně ani tématu netýkají. Ano, máte pravdu, s podzimní lavičkou mají některé velmi málo společného. A přesto jsem je všechny uveřejnila. Hodně totiž vypovídají o autorovi, kterého neprozradím. Výtvarka totiž není jen o kreslení a malování, o barvách a pocitech, ale také o našem vidění světa. Některé přírodní národy prý ani slovo umění neznají, protože "tvoření" považují za samozřejmou součást života každého člověka a každý člověk by tedy podle jejich "vidění světa" byl umělcem, protože každý by přispíval tím, co je mu přirozeně dáno.

Považuji tedy i tyto fotografie za "tvoření" a jejich tvůrce za člověka, který je citlivý, vnímavý, pohotový, který má schopnost zachytit atmosféru chvíle, která se už nedá zopakovat. To není málo.

Jana Novotná
zveřejněno: 11.říjen 2013

Škola: Kde bydlí vítr? (5.A)

"Kde bydlí vítr?"

Kdo to ví? Možná právě někdo z nich, protože věděli "jak na to". Pravděpodobně se osobně znají s vichřicí nebo se někdy zeptali vánku, kde přespávají. A poznáte, pro jaký druh větru je určeno obydlí na fotografiích? Máte možnost vyzkoušet svoji fantazii.

zveřejněno: 11.říjen 2013

Družina: I zvířata mají svátek

Ani letos jsme nezapomněli na naše zvířecí kamarády a 4. října jsme si v družince připomněli Mezinárodní den zvířat. Tento významný den upozorňuje na skutečnost, že i zvířata jsou součástí naší planety, a proto by naše chování k nim mělo být ohleduplné a láskyplné.
zveřejněno: 8.říjen 2013

Škola: 1.A pouští draka

zveřejněno: 7.říjen 2013

Škola: Pracovní činnosti 5.B

zveřejněno: 2.říjen 2013

Družina: Lichožroutí výtvarná dílna

Víte, kdo je to lichožrout? Přece tvor, který sídlí téměř v každé domácnosti. Možná i vám se včera ztratila jedna ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který se živí ponožkami, ale jednu z páru nám vždy nechá. V pondělí 30. září 2013 jsme přijali pozvání paní Mgr. Dany Hudíkové, ředitelky Městské knihovny v Železném Brodě, aby si děti z družinky vyrobily také svého lichožrouta. Děkujeme.
zveřejněno: 1.říjen 2013

Družina: Září v družince

Také jste si všimli, že už je podzim? A tak si v "uplakaných" zářijových dnech děti hrály, malovaly, tvořily, vyráběly.
zveřejněno: 1.říjen 2013

Škola: Výlet 7.B

Jsou tak nedočkaví! Ještě tentýž den po výletu mě někteří bombardovali otázkou,"kdy už dám fotky na face". Týden proletěl, jako když foukne (také tak trochu drsně svěže a rychle), a já nenašla prostor, abych přání splnila. Tak, teď to bude nejen na face, ale i na stránkách školy.  

Byl to vlastně takový výlet "dodatečně". Neuskutečnil se totiž na závěr loňského školního roku, původně měl být vícedenní, ale najednou se v mé hlavě zrodil jiný plán. Pěší a na jeden den. Tečka. Bez diskuze.

Celý týden propršel. A v pátek ráno se vyhouplo slunce nad naše hlavy a už to tak celý den zůstalo, pravé babí léto. Zastřený výhled do dáli, ale spousta zeleně, která pomalu ztrácela svoji původní svěžest, protože právě nadešel ten správný čas, aby se tak stalo. Jak je to jednoduché, bez nějakého úsilí a námahy.

Měla jsem v hlavě určitou představu, ale také mám už zkušenost, že je dobré netrvat vždy na "svém" a nechat věci volně plynout. Důležité pro nás bylo, že máme možnost být spolu jinak než ve škole, vnímat svoje hranice a vidět, jak "to" mají ti druzí. Bylo dovoleno být hluční a rozchechtaní, krajina měla pro nás pochopení. I já jsem viděla a znovu se přesvědčovala o tom, jak to "to" mají oni. Vnímat potřebu běžet zkratkou nebo přes louku, přestože "se to nedělá". Cítila jsem, jaké to pro mě je, když chci držet ta společenská pravidla a uvnitř vědět, že i já bych běžela s nimi. A ještě je pokárat za neuposlechnutí. Nešlo o vážnou záležitost, ale maličkosti a velké věci mají společný základ. V principu nejsou malé a velké věci, tak jako vesmír nezná dobro a zlo, jen zralost a nezralost.

Přeji všem svým milým kolegům, aby našli svobodu dělat věci tak, jak to uvnitř cítí. Vlastně všem lidem.

Děkuji kolegovi Honzovi za to, že s námi ten den vydržel a Zdeňkovi za zviditelnění napsaného slova a fotografií na webu.

Krásný podzim všem.

Jana Novotná

 

zveřejněno: 18.září 2013

Družina: Pavučina přátelství

Známe se dobře? Je nám spolu příjemně? Umíme si pomáhat? Nad tím vším jsme se zamýšleli při tvoření pavučiny přátelství. V kruhu jsme si posílali klubíčko a přitom bylo naším úkolem říci kamarádovi něco hezkého. A tak nám vznikla pavučina, která byla prostředkem seznámení nových a stávajících dětí v družince. 
zveřejněno: 18.září 2013

Družina: Pohádkový les

Pohádkový les už jistě děti navštívily, ale na cestu pohádkovou školou se vypravily zřejmě poprvé. Ne, že by to byl náš záměr, ale nevyzpytatelnost letošního červnového počasí nám nedovolila jinak. A tak v jedné družině vyrostla pařezová chaloupka s Křemílkem a Vochomůrkou. Chodba před tělocvičnami se proměnila v peklo a skříňky v šatně 2. stupně lákaly k ochutnání perníčků z perníkové chaloupky. Slyšet byl i smutný hlas Meluzín. V hale školy na děti čekali kamarádští  Šmoulové, za to při vstupu do šaten 1. stupně se děti musely mít na pozoru. Číhala na ně ukrutná loupežnická banda. Nežli se stačily vzpamatovat z řádění strašných lapků, vzala si je do parády dvojice duchů, která pro ně měla záludné úkoly. U trpaslíků děti předvedly ladné skoky do schodů a počtářské dovednosti. Netradiční bílé trio ve složení Bílá paní, Bílý dědek a Bílá bába se usídlilo v kuchyňce. U křehkých lučních víl děti poznávaly rostliny. V čarodějnickém doupěti děti tančily o svůj holý život, který uhájily a v cíli jsme se všichni šťastně shledali.

Rádi bychom poděkovaly všem zúčastněným pohádkovým bytostem a připojily též prosbu o jejich další návštěvu za rok.

Vychovatelky Štěpánka a Dana
zveřejněno: 28.červen 2013

Družina: Výlet do kempu

V pátek 14. června jsme se sešli s dětmi ze školní družiny ZŠ Pelechovská ve spálovském kempu. Opékání buřtíků se stalo oblíbenou akcí našich družin. Dobrá zábava a příjemné počasí bylo zárukou hezky prožitého odpoledne.
zveřejněno: 18.červen 2013

Družina: Les všemi smysly

"Co v lese slyšíš, vidíš a cítíš?" "Co poznáš hmatem a chutí?" Na tyto otázky nacházely děti odpověď v týdenním projektu nazvaném Les všemi smysly.

V družině si děti rozšiřovaly své vědomosti o lesním ekosystému a v lese si praktickými úkoly procvičily smyslové vnímání.

zveřejněno: 13.červen 2013

Družina: Království pohádek

Další společnou akcí ŠD a Městské knihovny v Železném Brodě bylo odpoledne plné soutěží, hádanek a tvořivosti. Ředitelka městské knihovny, paní Dana Hudíková, zavedla děti v pondělí 27. května do říše pohádek a zábavnou formou tak zahájila týdenní projekt KRÁLOVSTVÍ POHÁDEK.

V následujících dnech si děti v družince prověřily znalost pohádek vyhledáváním charakteristických postav, sestavovaly dvojice pohádkových bytostí a z videoukázek poznávaly jejich název. V závěru týdne si z různých druhů stavebnic a kostek ve skupinkách postavily zámek pro svého pohádkového hrdinu.

Všechny děti zaslouží pochvalu a diplom, protože se v království pohádek neztratily a potvrdily, že zlo zde nemá u nikoho šanci!

zveřejněno: 3.červen 2013

Družina: Oslava Dne dětí

Blíží se 1. červen a s ním i svátek věnovaný našim nejmenším. Jak vnímají tento svátek naše děti?

Především je to den plný zábavy, soutěží, her, sladkých odměn a drobných dárečků.

I my jsme prožili v pátek 24. května zábavné odpoledne s dětmi z družiny ZŠ Pelechovská. Přestože nám počasí moc nepřálo, u pohádkových bytostí s netradičními disciplínami jsme se zahřáli a zažili spoustu legrace.

zveřejněno: 27.květen 2013

Družina: Výlet do Besedic

V pátek 17. května 2013 se na nás konečně usmálo sluníčko a jarní výlet nás vylákal do Besedických skal a okolí.

zveřejněno: 20.květen 2013

Družina: Den matek

Druhou květnovou neděli slaví svátek naše maminky. Ani děti z družinky na tento svátek nezapomněly a vyrobily maminkám originální dárky a přáníčka s překvapením.
zveřejněno: 13.květen 2013

Škola: Coca-Cola Školský pohár 2013 - dívky

V úterý 30. dubna 2013 proběhlo první kolo soutěže Coca-Cola Školský pohár v kopané dívek. Naše škola byla jako pořadatel turnaje, kterého se zúčastnila celkem tři družstva (ZŠ Železný Brod, Školní, ZŠ Studenec a ZŠ Turnov, 28.října). Celkově výběr dívek z naší školy obsadil poslední místo. I přes špatný konečný výsledek musíme děvčata pochválit, že se vůbec takového turnaje zúčastnila. Předvedla bojovný výkon, při kterém vydala mnoho fyzických sil. Technická a taktická kvalita byla na straně soupeřů, jelikož disponovali několika hráčkami, které hrají fotbal na závodní úrovni.

Fotbalistky z Železného Brodu tak alespoň poznaly něco nového a vyzkoušely si hru na velkém hřišti. Mnoho z nich určitě poprvé a naposledy.

Hráčky: Helena Kotlárová, Tereza Drexnerová, Dana Šmirausová, Marie Jiřenová, Anna Prevužňáková, Denisa Horáková, Adéla Peštová, Aneta Babcová, Adéla Janků, Zuzana Matochová, Martina Halešová, Gábina Mužíčková, Phuong Lai, Tereza Pelikánová, Saskie Peštová, Kristýna Juričová, Dagmar Sobotková.

Děkujeme za příkladnou a vzornou reprezentaci školy!

zveřejněno: 2.květen 2013

Družina: Čarodějnické odpoledne v družince

Konec dubna byl i v naší družině ve znamení a chystání se na "Slet čarodějnic". Společně jsme vyráběli malé čarodějky, řešili čarodějnické úkoly s omalovánkou. V pátek 26. dubna jsme se po větru přenesli do nedalekého lomu u Pelechova, místo našeho každoročního sletu. Po opečení donesených delikates jsme se rozloučili s našimi kráskami – čarodějnicemi a vydali je plamenům, ve kterých si zatančily svůj poslední tanec.

zveřejněno: 30.duben 2013

Družina: Den Země ve školní družince

ABYS VONĚLA A BYLA PLNÁ KVĚTIN, STROMŮ, ZVĚŘE, PTÁKŮ. ABY NAD NÁMI ZÁŘILA DUHA, SVÍTILO SLUNÍČKO A ABY NA NAŠÍ ZEMI ŽILI JEN HODNÍ A SPOKOJENÍ LIDÉ...

Nejen taková přání poslaly děti v týdenním projektu zaměřeném ke Dni Země, který si každoročně připomínáme 22. dubna. Celý týden se děti seznamovaly s naší modrou planetou, ve skupinkách malovaly a dolepovaly obrázky do veselého a smutného potoka, řešily různé modelové situace, skládaly puzzle z přírody. Prakticky si děti vyzkoušely třídit odpad a poznaly, k čemu slouží barevné kontejnery. V okolí Šibeňáku, kam si chodíme hrát, jsme společně uklidili "nemocný  les" od lidí, kteří si les a přírodu pletou s odpadkovým košem. Projekt jsme zakončili společnou písničkou od Zdeňka Svěráka ke Dni Země.

zveřejněno: 22.duben 2013
Strana 13 z 21   Stránky: První Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Další Poslední